Network Marketing dedikleri nedir? | Ali Gülkanat

7 Haziran 2014 STARS Academy

Network Marketing dedikleri nedir?

megaholdings-networkmarketing-nedir-aligulkanat

(MLM) Multi Level Marketing adıyla da anılan ve Türkçe anlamı “Çok Katlı Pazarlama” olan Network Marketing, doğrudan satış sisteminin oldukça geliştirilmiş bir türüdür. Misal kapı kapı ürün satışının olmadığı üçüncü nesil bir ticaret sistemidir. En kısa tanımıyla; fabrikadan çıkan ürünün dağıtıcı, toptancı, reklam ve perakendeci gibi ticari vasıtalara ihtiyaç duyulmadan direkt olarak tüketiciye ulaştırılmasıdır. Network Marketing şirketleri aradaki bu ticari vasıtalara ihtiyaç duymadığı için onlara ödeyeceği ücreti distribitörlerine komisyon olarak verir.

networkmarketing-nedir-acaba

Network Marketing şirketlerinin distribütörleri, hem kişisel olarak yaptıkları satışlardan, hem ekiplerine dahil ettikleri kişilerin yaptıkları satışlardan, hem de ekiplerinin sisteme dahil ettikleri kişilerin satışlarından kazanç sağlarlar. Yani bu sistem, bir kişinin %100’lük çabası yerine 100 kişinin %1’lik çabasını tercih etmek prensibine dayanır. Bu sebeple Network Marketing kişiye kendi bağımsız işini kurma ve geliştirme olanağı sunmaktadır.

networkmarketing-nedir-acaba

Resimde de gördüğünüz gibi ekibinize dahil ettiğiniz kişiler de kendi ekiplerini kuracak ve bu durum aynı şekilde sürekli devam edecektir. İlk aşamalarda ekibinizin çoğalması biraz zaman alsa da, bir müddet sonra katlama faktörü kendisini hissettirecek ve ekibinizdeki kişilerin sayısının inanılmaz bir şekilde arttığını göreceksiniz. Misal verecek olursak;

networkmarketing-nedir-acaba

Resimde gördüğünüz organizasyon yapısını ele alalım ve diyelim ki her aşama bir ayda tamamlanıyor olsun. (Bu süre tamamen size ve ekibinizdeki kişilere bağlıdır, daha uzun veya daha kısa sürebilir.) 1. aşamaya geçmeniz 1 aylık bir süre aldı. 1 ayın sonunda sizin ekibinize dahil olan kişi sayısı sadece 2’dir. Ekibinizdeki toplam kişi sayısı da 2’dir. Ama 4. aşamadan 5. aşamaya geçtiğinizde ekibinizdeki kişi sayısı 32 olur ve o ay ekibinize tam 16 kişi dahil olmuştur.

Bu örnekten de anlaşılacağı gibi, aşamalar ilerledikçe ekibinize dahil olan kişilerin sayısı da katlanarak artmaktadır. Bu durumda geliriniz de katlanarak artıyor demektir. İşte Network Marketing sisteminin doğrudan satıştan en büyük farkı da budur. Doğrudan satışta satıcılar tek başınadır ve satış yapamazlarsa gelirleri de kesilir. Lakin Network Marketing sisteminde yalnız değil ekibinizle beraber çalışırsınız. Bir müddet sonra işi bıraksanız bile, ekibinizdeki kişiler satış yaptığından ve bu satışlardan komisyon aldığınızdan dolayı geliriniz asla kesilmez. İşte bu yüzden Network Marketing sistemi, kişileri ‘Para için zamanını ver’ zorunluluğundan kurtararak, kişilere hayal ve hedeflerini gerçekleştirme fırsatı sunmaktadır.

[divider]

Only members can leave comments. Login or Register!
GÖKDAL FARUK
4 Şubat 2015

Ne kadar çok çalışırsanız o kadar çok talihli olursunuz. David Thomas

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂